V luxusnej časti Bratislavy pod Slavínom už nie je veľa voľných stavebných pozemkov a zvlášť plôch pre budovanie bytových domov. Jeden z posledných sa začína meniť v týchto týždňoch. Začína sa realizácia zámeru, ktorý svojho času spôsobil vášne medzi miestnymi obyvateľmi a bol predmetom politických bojov. Odpor sa odrazil na podobe projektu.
Svahy pod bratislavským Slavínom boli až do začiatku 20. storočia takmer nezastavané. Mešťania tu mali vinohrady a záhrady. Tradičné vinohradníctvo však zaniklo po chorobách viniča a otvorilo cestu pre výstavbu víl vtedajšej najvyššej vrstvy obyvateľstva. Výstavba pokračovala bez prerušenia aj po prvej svetovej vojne, keď sa k historizujúcim budovám pridali moderné funkcionalistické vily.
Územie sa postupne zastavalo, pričom dnes tu ostáva už len minimum voľných pozemkov, resp. pozemkov, kde je možná výstavba. Investori tak musia transformovať existujúce plochy, ktorých súčasťou sú staršie objekty a – čo je pre túto lokalitu typické – množstvo zelene. Nejde pritom len o nálety, ale aj o potenciálne vzácne druhy, nasadené v rámci náročných záhradných úprav predošlých majetných obyvateľov.
To sa stalo aj spoločnosti Gleditsia Residence s.r.o. Za developerom stáli podnikatelia, blízki Bratislavskej dražobnej spoločnosti alebo firme Wigro Trade Center, ktorá zas stojí za zámerom Stollwerck Residence na Račianskej ulici. Tento projekt bol spájaný aj s podnikateľom Jurajom Širokým. Dnes je ale majiteľom projektu Rezidencia Vlčkova, s.r.o., s ktorou už Široký spojený nie je.
Investor sa rozhodol zdevelopovať pozemok medzi Vlčkovou a Podtatranského ulicou a vybudovať tu luxusný dom Gledíčia Residence. Predpokladá sa, že priestor bol kedysi súčasťou záhrady lekárnika Felixa Pisztoryho, ktorá sa tiahla až k Slavínu. Pisztory tu sadil mnohé vzácne druhy rastlín, vrátane stromu gledíčia trojtŕňová. V tomto prípade sa tu nachádza mohutný strom s výškou 11 metrov a vekom možno až 150 rokov – je tak starší ako všetka zástavba v jeho blízkosti.
Pôvodný developer chcel strom vyrúbať, nový majiteľ sa ale rozhodol celý projekt upraviť, k čomu prispel aj tlak verejnosti. „Od prvého dňa sme si dali za cieľ, aby náš projekt v čo najväčšej miere rešpektoval lokalitu,“ hovorí Miroslav Šumský, projektový manažér Gledíčia Residence. „Od architektonického riešenia až po prístup k zeleni, Gledíčia Residence prinesie do tejto prestížnej štvrti veľmi kvalitné riešenia.“
Výsledkom tak má byť zachovanie stromu aj prispôsobenie podoby developmentu jeho existencii. Okrem toho plánuje developer výsadbu ďalšej trojice gledíčií, aby zdôraznil „prírodného ducha“.
Samotný projekt bude mať podobu päťpodlažného (pri pohľade z Podtatranského ulice) bytového domu s čistým, neofunkcionalistickým výrazom. Najvyššie podlažie bude ustupujúce. Hmotou aj stvárnením nadviaže na zástavbu v okolí, pochádzajúcu z prvej polovice minulého storočia, predovšetkým z medzivojnového obdobia. Architektom je Vladimír Zigo.
V dome vznikne 8 bytov, z toho jeden mezonetový strešný penthouse. Tri byty budú dvojizbové, zvyšok štvorizbové. Štandard bytov má byť vysoký, developer hovorí o modernom dizajne aj vysokej materiálovej úrovni. V kombinácii s lokalitou to z neho robí jeden z najdrahších projektov v meste. Najlacnejší dvojizbový byt tak vychádza na 711-tisíc eur, penthouse sa blíži k 2,36 miliónom. Odovzdávané budú ako holobyty (white walls).
K benefitom majú patriť výhľady, spojené s predzáhradkami a spoločnou okrasnou záhradou. Developer cieli na rodiny, pre ktoré chce poskytnúť „pohodovú atmosféru“. Rezidenti budú mať k dispozícii podzemnú garáž s dvanástimi parkovacími miestami, doplnené o tri terénne státia s autonabíjačkami. Parkovanie je v cene bytu.
Developer už spustil predaj a rovnako sa začínajú aj stavebné práce. Hrubú stavbu chce mať dokončenú v druhej polovici budúceho roka, celý projekt v roku 2025. Vyplnená tak bude jedna z mála dostupných parciel v tejto zelenej, no relatívne kompaktnej časti Bratislavy.
Gledíčia Residence mohla byť kontroverzným projektom, napokon sa ale ukazuje, že môže byť vcelku vhodným doplnkom lokality. Cieľová skupina je jasne zadefinovaná – investor cieli na tú najbonitnejšiu skupinu kupujúcich v Bratislave aj na Slovensku, ktorí hľadajú komfortné bývanie v prestížnej lokalite a s komorným charakterom.
V tomto sa odlišuje od väčšiny luxusných projektov v meste, ktoré sa nachádzajú v omnoho mohutnejších domoch s desiatkami (niekedy aj stovkami) ďalších bytov. Pre niektorých klientov je veľmi dôležitou požiadavkou súkromie, čo určite lepšie spĺňa bytovka v ôsmimi bytmi. Nevýhodou je o čosi horšia dostupnosť služieb, ide ale skutočne len o malý nedostatok – napokon, projekt nie je až tak ďaleko od centra a jeho obyvatelia sa budú asi aj tak presúvať autami.
Relevantnou konkurenciou je najmä Hausberg so 47 bytmi a apartmánmi, ktorý sa už dokončuje, a Residence FK s 24 apartmánmi v troch budovách, ktorý bol práve dokončený. Spája ich relatívne menšia mierka a lokalita v kopcovitom teréne severovýchodne od historického jadra. Hausberg v tomto momente dopredáva posledné rezidencie, Residence FK informácie nezverejňuje.
Je náročné predvídať vývoj v prípade Gledíčie, hoci nie je nepredstaviteľné, že si nájde cieľovú skupinu. Majitelia bytov v projekte budú bývať v jednom z najdrahších projektov v meste, ktorého ceny presahujú ceny kvalitných bytov v mnohých európskych metropolách.
V prípade takýchto klientov, ktorí si môžu dovoliť prakticky akúkoľvek nehnuteľnosť na Slovensku, ale zaváži aj prestíž lokality. Dostať sa k bývaniu v novostavbe pod Slavínom už dnes nie je jednoduché. V realitnom biznise sa hovorí – lokalita, lokalita, lokalita. V tomto prípade zvlášť to môže zavážiť viac ako čokoľvek iné.